Posiedzenie z udziałem Reprezentantów ośrodków KDM -- Sygnatariuszy Porozumienia Polish WLCG oraz Przedstawicieli eksperymentów: ALICE, ATLAS, CMS, LHCb.
https://cyfronet.zoom.us/j/98047403758
Minuty z posiedzenia Sygnatariuszy Porozumienia Polish-WLCG z polskimi reprezentantami eksperymentów LHC w dniu 10.01.2023, godz. 12:00
Uczestnicy:
Porządek:
@1. Wprowadzenie (prof. J. Kitowski):
@2. Cele spotkania (prof. Michał Bluj) - przedstawienie agendy
@3. Podsumowanie ostatniego okresu działalności - prof. Michał Bluj (prezentacja)
Poruszone kwestie:
@4. Informacja na temat realizacji zobowiązań centrów KDM w 2022
ALICE
Dyskusja toczyła się w głównie w kontekście zasobów CPU/Storage dostarczanych przez PCSS. Przedstawiciele PCSS zwrócili uwagę na potencjalną niespójność publikowanych danych accountingowych (wykorzystania CPU, system CIRC) z rzeczywistym wsparciem ośrodka. Ilość skonfigurowanych i dostępnych zasobów w teorii jest większa niż wymagane „pledge”. Prawdopodobną przyczyną zaniżonych wartości w systemie monitoringowym wynikają z faktu, że po zmigrowaniu zasobów na nowsze/wydajniejsze WN gdzieś w konfiguracji raportowany jest poprzedni (stary) współczynnik HEPSPEC dla maszyn - ma to zostać zweryfikowane przez p. Radosława Januszewskiego.
Drugim problemem prawdopodobnie jest liczba zadań zlecanych przez eksperyment na zasoby PCSS. Pomimo ich zwiększenia ilość przychodzących zadań nie zmieniła się, przez co część zasobów jest niewykorzystana (w praktyce zadania ALICE wykonywane są od razu, nie ma kolejki). Wymagany jest kontakt z ekspertami ALICE czy po stronie CERN wolne zasoby są widoczne, czy może systemowo liczba zleconych zadań jest ograniczona (Podobną obserwację ma CYFRONET, gdzie gdy czasowo zwiększył znacząco ilość mocy CPU dla ALICE, nie odnotowane zwiększonej liczby zadań przychodzących z eksperymentu). Podsumowując, ośrodek PCSS w pełni wywiązuje się ze wsparcia CPU dla eksperymentu, ale eksperyment nie wykorzystuje efektywnie tych zasobów.
Podobna sytuacja jest w zakresie wykorzystania zasobów typu storage. Od jesieni 2022 zwiększono ilość dedykowanej przestrzeni dyskowej do poziomu 1.9 PB, przy czym wykorzystane jest ok 0.9 PB < 50%. Co prawda widać przyrost wykorzystania tej przestrzeni w czasie, ale nie jest bezpośrednio widoczna korelacja pomiędzy liczbą zlecanych zadań a wykorzystaniem/dostępnością storage. Dlatego zaproponowano, aby spróbować sprawdzić, w jakich proporcjach dane przechowywane na storage PCSS pochodzą z migracji/kopiowania z innych lokalizacji w porównaniu do danych wytworzonych w ramach symulacji MC na zasobach PCSS. Taką pobieżną analizę administratorzy PCSS spróbują wykonać w oparciu o wewnętrzny monitoring ruchu sieciowego.
ATLAS
CYFRONET w ogólności wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec eksperymentu, za wyjątkiem okresu wrzesień-listopad 2022, gdzie z powodu migracji zasobów z komputera ZEUS wsparcie dla obliczeń ATLAS było minimalne. Od listopada zwiększono ilość zasobów CPU, aby w rozliczeniu rocznym wypełnić zadeklarowane „pledge”.
Zasoby storage są w miarę możliwości sukcesywnie powiększane i też nie ma zagrożenia co do realizacji zobowiązań.
CMS
Eksperyment jest wspierany głównie przez NCBJ, który w pełni wywiązuje się z zadeklarowanych zobowiązań, przy czym wciąż widoczne jest nieefektywne uruchamianie zadań gridowych bezpośrednio przez użytkowników.
Wsparcie dla eksperymentu ze strony CYFRONET cały czas się opóźnia, ale p. Patryk Lasoń deklaruje, że w najbliższych tygodniach wszystkie problemy z konfiguracją powinny zostać rozwiązane.
LHCb
Eksperyment w pełni wspierany przez NCBJ.
@5. Ustalenia na 2023 w zakresie wielkości “pledges”
Rozliczanie „pledges” jest robione za okres kwiecień-marzec, dlatego jest jeszcze trochę czasu aby wypełnić zobowiązania na rok 2022. Polskie zobowiązania nr rok 2023:
Eksperyment | CPU (HEP-SPEC06) | Storage (TBytes) |
ALICE | 30 800 | 3 000 |
ATLAS | 26 200 | 2 520 |
CMS | 10 200 | 880 |
LHCb | 63 000 | 600 |
Przewidywane zwiększenie zapotrzebowania na rok 2024 jest rzędu 10%. Oficjalne ogłoszenie wartości „pledges” przedstawiane jest we wrześniu.
@6. Informacje z WLCG CB i GDB (prezentacja prof. J. Kitowski)
13:40 koniec spotkania
(A. Zemła)